Vrste anestezije kod operacije gornjih kapaka. Koju odabrati?
Niti jedan hirurški zahvat nije moguće izvesti bez anestezije, pa tako ni blefaroplastiku. Ipak, nisu ni sve anestezije iste, te pacijent u dogovoru sa hirurgom može da odabere da li želi operaciju u lokalnoj, potenciranoj, ili opštoj anesteziji.
U čemu je razlika između ove tri anestezije?
Lokalna anestezija
Preko 90% blefaroplastika izvodi se u lokalnoj anesteziji. Pacijent je za vrijeme operacije budan, ali je područje lica na kojem se izvodi operacija anestezirano.
Prednost ove vrste anestezije je u tome što je bezbolna, a pacijent odmah poslije zahvata može da ide na kućno liječenje. Nedostatak je u tome što se za anesteziranje regije gornjeg kapka mora dati veća količina anestetika (sve u zavisnosti od količine kože koja će se uklanjati), tako da su i otoci (edemi) nakon zahvata nešto veći.
Potencirana anestezija
Jedna od vrsta anestezije kod koje se kroz venu daje određena količina sedativa kako bi pacijent bio opušten i nesvjestan operacije, ali bi i dalje samostalno disao. I ovdje se lokalno daje anestezija u područje gornjih kapaka, ali znatno manje nego kod lokalne anestezije. Nakon završetka operacije, pacijent ostaje oko 30 minuta u bolnici.
Opšta anestezija
Samo 5-10% pacijenata se odlučuje za opštu anesteziju. Kao što je sigurno već i poznato, pacijent je kod ove vrste anestezije potpuno uspavan, a disanje preuzima mašina. Jedina prednost ove metode je ta što se lokalno daje jako malo anestetika, tako da je otok nakon operacije znatno manji nego u dvije prethodno opisane vrste anestezije. Ipak, nakon zahvata pacijent mora ostati i nekoliko sati u bolnici zbog razbuđivanja.
Ako nemate veliki strah od operacije, lokalna anestezija će biti sasvim dovoljna. Međutim, ako ne možete da prebrodite strah, potencirana, ili čak i opšta anestezija će biti odlične opcije za vas.