Svakom uspješnom operativnom zahvatu prethodi preoperativna priprema, a njen najvažniji segment je preoperativni pregled. Jedan od onih koje najčešće radimo je i pregled za lasersku korekciju dioptrije, ali i za korekciju dioptrije za čitanje ugradnjom multifokalnih intrakularnih sočiva i operaciju katarakte.
Jedan od aparata koji nam najviše pomaže u procjeni kandidata za ove operativne zahvate je Oculus Pentacam® HR.
U roku od samo dvije sekunde Pentacam® HR pruža precizne dijagnostičke podatke o cijelom prednjem očnom segmentu. Mjerenje prednje i zadnje površine rožnjače daje ukupnu refrakcionu jačinu kao i debljinu rožnjače na cijeloj njenoj površini. Ovi podaci od izuzetne su važnosti za pacijente koji žele laserski korigovati svoju dioptriju, jer je debljina rožnjače jedan od osnovnih parametara koje moramo uzeti u obzir. Nadalje, podaci na zadnjoj površini rožnjače pružaju optimalnu pomoć u ranom otkrivanju ektatičkih promjena, posebno keratokonusa. Najvažnije je i to što sam aparat na osnovnu dobijenih podataka može sam odrediti stadijum keratokonusa, što umnogome pomaže kod određivanja daljeg toka liječenja.
Rezolucija slike kod Pentacam® HR pet je puta veća od one kod prijašnjih Pentacam® modela, što omogućava impresivne prikaze položaja intraokularnog sočiva i fakičnog intraokularnog sočiva u oku. Ovi podaci nekada mogu biti izuzetno korisni u praćenju pacijenata nakon operacije katarakte, korekcije dioptrije za čitanje, ili korekcije visokih minus dioptrija koje se nisu mogle korigovati laserom.
Već odavno je poznato da glaukom (povećan očni pritisak) ne zavisi samo od vrijednosti očnog pritiska, nego da se izmjerena vrijednost mora uporediti sa debljinom rožnjače oka, tj. da su ove vrijednosti u direktnoj vezi. Pentacam® HR može tačno da odredi vrijednost očnog pritiska na osnovu poređenja izmjerene vrijednosti u odnosnu na debljinu rožnjače pacijenta, te da uporedi trenutno dobijene sa ranijim rezultatima mjerenja.
Osim toga, ovim aparatom se može dijagnostikovati gustina i vrsta katarakte (sive mrene), te stepen i tačno mjesto zamućenja očnog sočiva. Nekada, posebno kod komplikovanih katarakti (osobe starije životne dobi, “prezrele mrene”), dobijeni podaci mogu biti izuzetno korisni u planiraju operativnog zahvata i smanjiti rizik od nastanka intraoperativnih komplikacija.