Iskusite život bez naočala!

Ispunite brzu test formu i saznajte da li ste podobni za lasersku korekciju vida

Experience freedom from glasses

Discover if you're suitabile for laser eye treatment

Da li vidite brojeve?

Poremećaj prepoznavanja boja ili sljepilo za boje – nekad zvani DALTONIZAM– je odsustvo  ili smanjena sposobnost percepcije određenih boja ili razlika u bojama pod normalnim uslovima osvjetljenja.

Oblici, detalji i ostali elementi slike ostaju ispravni, ali prisutna je nemogućnost raspoznavanja boja određenog dijela spektra.

Ovaj vid disfunkcije čula vida je obično u vezi sa polnim nasljeđivanjem. Drugim riječima, geni koji proizvode fotopigmente se nalaze na X hromosomu. Ako neki od tih gena nedostaje ili je oštećen, daltonizam će biti izražen kod muškaraca s većom vjerovatnoćom nego kod žena, jer muškarci imaju samo jedan X hromosom, dok žene imaju dva, a funkcionalni gen na samo jednom od X hromosoma je dovoljan da osoba proizvodi potrebne fotopigmente. Zato su žene sa takvim genotipom ekstremni izuzetak.

Oko osam posto muškaraca i 0,5 posto žena u EU ima poremećaj koji se naziva sljepilo za boje ili daltonizam.

Uzrok “sljepila na boje” je greška u razvoju jednog ili više fotoreceptora u mrežnjači oka koji ne registruju boje određenog spektra stoga ne prenose informacije do mozga. Fotoreceptori se dijele na štapiće i čunjiće; štapići se nalaze na perifernim dijelovima mrežnjače, reaguju na crno-bijele nijanse i omogućuju periferni vid, a čunjići su većinom u makuli , reaguju na veći intenzitet svjetla i omogućavaju prepoznavanje boja.

Postoje crveni, zeleni i plavi fotoreceptori, te nedostatak ili oštećenost jednog od njih utječe na raspoznavanje boja iz tog spektra.

Prema tome se razlikuju:

  • protanopija (apsolutno sljepilo) i protanomalija (djelimično sljepilo) – poremećaj prepoznavanja boja crvenog spektra; nijanse crvene su znatno slabije nego kod osoba sa normalnim vidom, a zelena je slična žutoj s nijansom crvene,
  • deuteranopija (apsolutno sljepilo) i deuteranomalija (djelimično sljepilo) – poremećaj prepoznavanja boja zelenog spektra; slabo se raspoznaje zelena boja i teško se razlikuju crvena i zelena,
  • tritanopija (apsolutno sljepilo) i tritanomalija (djelimično sljepilo) – poremećaj prepoznavanja boja plavog spektra; plave nijanse vide se kao  zelenkaste, žute kao roza, a ljubičaste boje izgledaju tamnocrveno.

test vida

Za utvrđivanje poremećaja u percepciji i raspoznavanju boja koristi se Ishiharin test percepcije boja. Nazvan po autoru, dr Shinobu Ishihari, profesoru s tokijskog univerziteta koji je prve testove izradio 1917. godine.

Ne postoji terapija kojom bi se ovaj poremećaj mogao izliječiti, ali postoje obojeni filteri za naočale i kontaktna sočiva sa kojima se može poboljšati percepcija kontrasta boja. Za potrebe određenih radnih mjesta moguće je izraditi sočivo crvene boje koja se nosi na dominantnom oku i pomaže percepciji boja. Takva sočiva djeluju slično kao poznate crveno-plave 3D naočale, a potreban je određeni period kako bi se oko, tj. mozak privikao i postigao najbolji mogući rezultat.

Podijeli
Copyright ©2024 sva prava zadržana
Skip to content